Kalendarz wędkarski – Tydzień 21 i 22

Kalendarz wędkarski – Tydzień 21.

Nad wodami pstrągowymi latają już całe roje różnych gatunków owadów. Dlatego też w tym czasie łowimy przeważnie na sztuczne muchy. Nadal przydatna i skuteczna pozostaje March Brown, Red Tag i Coachman oraz niebieska jętka i palmery. Ze wzrastaniem wybiórczości pstrągów w stosunku do podawanych przynęt rozszerzamy asortyment używanych much zawiązywanych na haczykach 10—14. Na błysk i martwą rybkę łowimy przeważnie w dni chłodniejsze oraz w wodach wezbranych i o zmniejszonej przezroczystości. Przy niskim stanie wód i w słoneczny dzień pstrągi są bardzo płochliwe i ostrożne. Łowimy je wtedy pod prąd, brodząc w wodzie. Rano i pod wieczór łowimy w ten sposób, aby nasz cień nie padał na wodę.

Koniec maja i początek czerwca na wodach pstrągowych należy do najpiękniejszych, najczarowniejszych okresów w roku. W łowiskach, w których pstrągi przyzwyczaiły się do naszych błystek, zamieniamy je na woblery, rapale, a głównie streamery. W tym czasie dobrze już biorą także pstrągi tęczowe. Jeżeli łowimy spinningiem na martwą rybkę, to stosujemy jak największy haczyk — każdorazowo co najmniej nr 6 — jak to zaleca regulamin wędkarski. Łowność wędki zwiększamy używając haczyków nr 1 lub 2. W ciepłe dni, skoncentrowani na połowie, nie możemy zapomnieć o właściwym zabezpieczeniu złowionych sztuk, gdyż w przeciwnym razie do domu przyniesiemy je nadpsute.

Kalendarz wędkarski – Tydzień 22.

Na wodach niepstrągowych trwa okres ochronny (jeszcze tylko przez miesiąc) brzany, suma, bolenia, szczupaka i sandacza. Zarówno w wodach pstrągowych, jak i pozostałych, muchę będzie atakować lipień. Wędkarz respektujący regulamin nie łowi w tym okresie lipienia, ponieważ właściwy sezon na tę rybę rozpoczyna się dopiero we wrześniu i trwa aż do początku zimy. Kolekcję naszych much pstrągowych wzbogacamy o niektóre nowe typy, o fantastycznych i wyrafinowanych kształtach. Na ciekach szerszych stosujemy muchy małe, na węższych — znacznie większe. Przy niskim stanie wód o dobrej przezroczystości i w czasie słonecznej pogody podwieszamy muchy mniejsze, przy wyższej, opalizującej wodzie bądź w czasie pogody pochmurnej — większe. W lecie wybieramy muchy wielkości 12—16. Czerwiec należy do najlepszych miesięcy na wodach pstrągowych. Na wodach niepstrągowych zaś łowimy te ryby, które najbardziej lubimy (najczęściej są to te ryby, które najlepiej umiemy łowić) i które oczywiście nie są jeszcze chronione ustawowo.