Kalendarz wędkarski – Tydzień 26 i 27

Kalendarz wędkarski – Tydzień 26.

Wędkujemy zwykle dość wcześnie rano i pod wieczór, ponieważ w środku ciepłego i słonecznego dnia nie ma większej nadziei na sukces. Sprzyja połowom deszczowa i zmienna pogoda, lekkie ochłodzenie, zwłaszcza po burzach, a także zmętniała woda. W letnich miesiącach na wodach niepstrągowych wielu wrażeń dostarczają nam połowy kleni na żywe owady (chrząszcze, chruściki, koniki polne), na skórkę od chleba kładzioną na powierzchnię wody (może wziąć na nią karp), na czereśnie i na trzepaczkę. Liny w tym czasie ściągają na miejsca głębsze i w zasadzie możemy się z nimi pożegnać aż do jesiennego ochłodzenia. Wiele emocji daje nam połów na ostrożne i płochliwe bolenie, które w tym czasie wygrzewają się pod powierzchnią wody.

Na wodach pstrągowych dobrym połowom bardziej sprzyja chłodna, wietrzna pogoda niż jasna i słoneczna. Można wtedy zdobyć trofea w postaci olbrzymich, kapitalnych pstrągów, ukrywających się pod wyższymi brzegami oraz wśród zawad w podgórskich potokach i rzeczkach. Łowimy tam na martwą rybkę metodą podnoszenia i opuszczania przynęty. W okresie urlopowym i w miesiącach letnich nad brzegami wód gromadzą się licznie zarówno wędkarze, jak i urlopowicze. Dlatego też w czasie wynajdywania łowisk i połowów musimy zachowywać się cicho i nienagannie, abyśmy nie zakłócali spokoju i porządku. Wędkarze używający łódek przepływając przez łowisko lub zatrzymując się na nim muszą mieć wzgląd na innych wędkarzy i nie mącić ich spokoju. Podczas pływania łodzią powinniśmy przestrzegać zasad i przepisów dotyczących używania taboru pływającego.

Kalendarz wędkarski – Tydzień 27.

Kończy się okres ochronny wszystkich gatunków ryb, również na wodach niepstrągowych. Warto teraz wybrać się na sumy, wykorzystując okres ich najaktywniejszego żerowania, kończący się z końcem sierpnia. W mętnych wodach (po burzach) łowimy brzany. W parne dni nie możemy zapominać o właściwym zabezpieczeniu martwych ryb przed zepsuciem. Więcej uwagi należy teraz poświęcić metodzie połowu na przepływankę, jako uniwersalnej metodzie wędkowania. Robiąc całoroczny bilans naszych połowów łatwo się o tym przekonamy.

W ciepłe i parne dni białej ryby poszukujemy głównie w ciekach o dobrze natlenionej wodzie. W zbiornikach zaporowych biorą właściwie wszystkie gatunki ryb. W dzień lekko wietrzny próbujemy łowić na sztuczną muchę metodą wietrzną oraz spinningując z użyciem streamerów i baków.