Kiełb

KIEŁB

Gdzie szukać?

Ryba ta powszechnie występuje w większości wód poza-pstrągowych i w spokojniejszych rejonach podgórskich krainy pstrąga. Wyszukuje miejsca słabo zamulone, poprzedzielane płytkimi odcinkami z twardym, żwirowo-piaszczystym dnem. W ciepłe i słoneczne dni tworzy duże ławice w płytkich miejscach o słabym prądzie wody lub w małych zagłębieniach dna. Szuka kryjówek tylko pod brzegami, a gdy ich tam nie znajduje, przebywa stale w samym korycie cieku.

Kiedy łowić?

Od wiosny do jesieni, podobnie jak brzana.

Sprzęt.

Wędzisko o delikatnej szczytówce, żyłka 0,10—0,15 mm (bez przyponu), haczyki 14 — 16, czuły i dobrze wyważony spławik.

Przynęty na kiełbia.

Kawałki dżdżownic, „robaki”, ciasto, bułka.

Metody połowu kiełbia.

Na przepływankę, przy czym głębokość należy koniecznie ustawić tak, aby przynęta wlokła się po dnie. Łatwo można go złowić podrywką lub siatką osadzoną na obręczy z długą rękojeścią (sączkiem).

Inne uwagi.

Kiełb stanowi skuteczną i żywotną przynętę na wszystkie drapieżne gatunki ryb. W czasie transportowania jest bardzo wrażliwy na niedobór tlenu w wodzie. Gdy pływa jako uzbrojona przynęta, lubi kryć się w dennych zawadach, dlatego należy ustawiać głębokość na wędce tak, aby znajdował się nieco nad dnem. W czasie tarła łatwo go złowić na wędkę, przynętę bierze bardzo ufnie. Ma smaczne mięso, którego w Czechosłowacji używano do przyrządzania specjalnej potrawy o nazwie „grundle“.

KIEŁB BIAŁOPŁETWY

Występuje sporadycznie w dorzeczu Dunaju i jego morawskich i słowackich dopływach. Nie ma znaczenia gospodarczego. W Polsce jest objęty całkowitą ochroną.

KIEŁB DŁUGO WĄSY

Występuje w Dunaju w okolicach Bratysławy oraz w niektórych dopływach tej rzeki. Spotykany jest bardzo rzadko. Należy do ryb chronionych, także w Polsce.

KIEŁB KESSLERA

Występuje w rejonie niektórych dopływów Dunaju; sporadycznie spotykany w samym Dunaju, w dorzeczu Wagu, Hronu i Tisy. Objęty jest całkowitą ochroną. W Polsce nie spotykany.