Co zjadają leszcze?

Wędkarz, który wie, czym odżywiają się jego ulubione ryby, nie ma później większych problemów z ich łowieniem. W naszym cyklu artykułów o pożywieniu ryb przedstawiamy jedną z ważniejszych ryb słodkowodnych – leszcza.
Każdy wędkarz marzy o tym, żeby dokładnie poznać ulubiony pokarm ryb, które łowi na wędkę. Francuscy naukowcy przebadali zawartość żołądków około 750 leszczy.
U 68 ryb (na 100 badanych) znaleziono w żołądkach larwy ochotek. Jeżeli chodzi o plankton zwierzęcy, to okazuje się, że największym przysmakiem leszczy są rozwielitki (obecność tych drobnych skorupiaków stwierdzono aż w 73 procentach żołądków przebadanych ryb). Wioślarki i małżoraczki, jedne z ważniejszych organizmów wchodzących w skład planktonu zwierzęcego, znaleziono odpowiednio u 42 i 14 procent przebadanych pod względem zawartości składu treści pokarmowej leszczy.
Szczególnie interesujące dla wędkarzy – rosówki, a więc zwierzęta nie występujące w naturalny sposób w wodzie, znaleziono w żołądku co piątego leszcza (22 procent).

Dużo rosówek

Jest to najlepszy dowód, że leszcze specjalnie szukają rosówek, które przypadkiem znalazły się w wodzie (silne opady deszczu, wymyte podczas wysokiego stanu wody w rzece oraz wrzucone do wody przez wędkarzy).
Wiele tych ryb (z rosówkami w żołądku) miało naprawdę imponujące rozmiary!
Kolejna ważna wskazówka dla wędkarzy – osiem procent leszczy miało w żołądkach mięczaki, przede wszystkim małże i ślimaki. Skłonność do zjadania mięczaków przejawiały stosunkowo największe leszcze. Osiemdziesiąt procent przebadanych leszczy o długości ponad 30 cm miało w żołądkach resztki małży oraz ślimaków.
Wraz z wiekiem zmieniają się także upodobania pokarmowe leszczy.
Przez pierwsze dwa lata życia młode leszcze odżywiają się głównie odfiltrowywanym z wody otwartej planktonem zwierzęcym.

Urozmaicenie wraz z wiekiem

Z czasem głównym pożywieniem leszczy stają się wygrzebywane z mułu larwy ochotek.
Jadłospis najstarszych leszczy jest już bardzo urozmaicony.
Duże ryby lubią zjadać nie tylko rosówki i mięczaki, ale także larwy ważek i ośliczki.
Planktonem odżywiają się także dorosłe leszcze.
Plankton stanowi jednak co najwyżej dziesięć procent całodobowej masy pokarmowej przyjmowanej przez ryby.
Dla wszystkich leszczy mających ponad dwa lata najważniejszym składnikiem pokarmu są larwy ochotek. Leszcze razem z karpiami i linami są największymi konsumentami tych czerwonych larw.

Nasza tabelka pokazuje w procentach, w ilu żołądkach leszczy znaleziono przynajmniej resztki danego pokarmu. Przykład: w 68 na 100 przebadanych zawartościach żołądków stwierdzono obecność przynajmniej resztek larw ochotek. Obojętne, ile było to larw oraz jaką objętość stanowiły ich resztki w treści pokarmowej. Naukowcy znaleźli plankton zwierzęcy w żołądkach leszczy wszystkich grup wiekowych. W pokarmie planktonowym wyraźnie dominowały rozwielitki (stwierdzono je u 73 procent wszystkich przebadanych ryb).