Polska arcymistrzyni wędkarstwa rzutowego Magdalena Kuza

Polska arcymistrzyni wędkarstwa rzutowego Magdalena Kuza

Casting jest dyscypliną sportową. „Casting” z języka angielskiego oznacza „rzut” lub „rzucanie”, jest zatem nazywane w Polsce wędkarstwem rzutowym i polega na rzucaniu lekką muszką lub ciężarkiem do celu, którym są specjalne tarcze wypełnione wodą. Ocenie podlega odpowiednia celność lub też odległość wykonywanych za pomocą wędki rzutów. Jest to dyscyplina, w której wykorzystuje się podstawowe techniki wędkarskie takie jak muchowa oraz spinningowa.

Casting, wywodzący się z amatorskiego połowu ryb, swe początki miał w Europie w końcu XIX wieku; w Polsce występuje od 1950 roku, czyli od czasu założenia w kraju Polskiego Związku Wędkarskiego. Zawody rozgrywane są w dwóch kategoriach podstawowych – w kategorii kobiet i mężczyzn.
Przeszło 50 medali mistrzostw świata skompletowała już polska reprezentantka, mająca dopiero 26 lat, Magdalena Kuza, która jest zatem arcymistrzynią tej dyscypliny sportu.
Sportem tym zajmowała się od dziecka. Miała świetne przygotowanie w związku z faktem, iż jej ojciec, Jacek Kuza, jest zarówno zawodnikiem, jak i trenerem wędkarstwa rzutowego w Polsce. Magdalena pierwsze zawody odbyła mając zaledwie pięć lat, lecz dopiero na poziomie drugiej i trzeciej klasy podstawówki zajęła się tym w sposób profesjonalny. Z biegiem lat treningi i starty zostały jej chlebem powszednim, znakomicie wpisując się w życiorys.
W 2006 roku po raz pierwszy Magdalena Kuza  zakwalifikowała się na mistrzostwa świata juniorów, był to więc moment przełomowy. W 2008 roku natomiast zaczęła zdobywać medale tejże imprezy, by zakwalifikować się tym samym do turnieju seniorskiego. Sprawy przybrały więc całkiem już profesjonalny obrót.

         Największy sukces spotkał Magdalenę Kuzę w 2017 roku. Zdobyła wówczas medalowe złoto na mistrzostwach świata seniorów i jednocześnie pobiła rekord świata w castingu.
W wywiadzie dla „Magazynu Sportowiec” Magdalena Kuza wyznała, iż prawie zawsze na pytanie, czym się zajmuje w życiu, musi odpowiadać najpierw tłumacząc czym casting w istocie swej jest. Trzeba przy tym zaznaczyć, że polska arcymistrzyni wędkarstwa rzutowego należy do osób usposobionych bardzo pozytywnie. Na przykład, na pytania dotyczące przebiegu kariery, Pani Magdalena przyznała, iż start w roku 2018 był jej jednym z najgorszych, przy czym nawet pomimo to udało jej się wówczas zdobyć dwa medale indywidualne. Ten swoisty niedosyt zawodniczka powiązała z nieobecnością w startach jej trenera, którym jest niezwykle utytułowany trener i zawodnik, czyli Jacek Kuza, ojciec Pani Magdaleny.
Skierujmy tymczasem więcej światła na sam sport wędkarstwa rzutowego. Może to dziwić, ale klubów jest w Polsce już około dwudziestu. Rozgrywany jest cykl Pucharu Polski, w którego skład wchodzi pięć zawodów. Są jeszcze, rzecz istotna – mistrzostwa Polski. Daje to w sumie osiem zawodów ogólnokrajowych w ciągu roku. Na takich zawodach jest, co warto podkreślić, od pięćdziesięciu po liczbę aż siedemdziesięciu zawodników. Casting występuje oprócz tego na Olimpiadach Młodzieży Wędkarskiej. Startuje tam młodzież do szesnastego roku życia.