Kalendarz wędkarski – Tydzień 18.

Kalendarz wędkarski – Tydzień 18.

Z końcem kwietnia w wodach niepstrągowych warunki połowu i żerowania ryb poprawiają się, dlatego też nadal stosujemy z powodzeniem metodę spinningową. Jeżeli pstrągi łowią owady wodne, wymieniamy spinning na wędkę muchową. Muchy wybieramy podobnie jak na początku sezonu. Jeśli jednak nie uzyskamy w połowach muchowych dobrych rezultatów, zmieniamy je na nimfy. Wraz z ociepleniem wód wzrasta ruchliwość pstrągów, a zarazem zwiększają się szanse na efektywne użycie streamerów. Jeżeli łowimy systematycznie na muchy, to przez cały ten okres prowadzimy zapiski co do skuteczności poszczególnych typów much, aby na końcu sezonu móc określić, jakie są najlepsze w danych warunkach klimatycznych, przy danej sile i kierunku wiatrów, poziomie wody oraz porze roku. Nie należy także zapominać o dokładnym zapisie trasy dojścia do łowiska, a na końcu także wyników połowów.

Od maja rozpoczynają się wędrówki wędkarzy nad niepstrągowe zbiorniki wodne. Pomimo zakazu połowu (trwania okresu ochronnego) większości tzw. ryb atrakcyjnych i stosowania pewnych metod połowu pozostaje jeszcze dość znaczna liczba sposobów wędkowania.

W tym okresie łowimy leszcze, płocie, wzdręgi, klenie, okonie, i to zarówno na roślinne, jak i na zwierzęce przynęty. Także węgorze w tym czasie są już w pełni aktywne. Jednocześnie też pstrągi po zimowym poście powoli dochodzą do właściwej kondycji. Łowimy zwykle na płyciznach, w bocznych zatoczkach osłoniętych od wiatrów oraz wszędzie tam, gdzie woda jest dobrze nagrzana. Na wodach niepstrągowych, w których występują lipienie, nie wolno stosować larw much (białych „robaczków”). W wielu wędkarskich rewirach stosuje się różne wyjątki od obowiązujących przepisów, należy więc dokładnie zapoznać się z ważnym na dany rok regulaminem połowów wędkarskich.