Kalendarz wędkarski – Tydzień 32.

Kalendarz wędkarski – Tydzień 32.

W wodach pstrągowych wraz ze stopniowym ochładzaniem się powietrza połów ryb przesuwamy z godzin rannych i wieczornych na przedpołudniowe i popołudniowe. Zestaw stosowanych much pozostaje właściwie nie zmieniony, podobnie jak w lipcu. W czasie ewentualnego przyboru wód (rzadko występuje w tym okresie) możemy mieć dobre wyniki połowów przez cały dzień. W dni wietrzne i chłodniejsze zaczynają brać lipienie, i to z reguły większe sztuki. Wyszukujemy je w głębszej wodzie, w zacisznych miejscach za głazami wodnymi oraz w pobliżu zakorzenionej roślinności na dnie koryta potoku.

Z początkiem sierpnia, zwłaszcza w rejonie wód niepstrągowych, wieczorami zwykle masowo pojawiają się białe jętki. W okresie ich rojenia wiele z nich spada do wody i pada ofiarą ryb wszystkich niemal gatunków (z wyłączeniem szczupaka, sandacza i okoni, które mają doskonały pokarm w postaci rybek łowiących jętki). Z tego też względu wszystkie typy przynęt w tym okresie są przydatne. Możemy osiągnąć niezwykłe wprost wyniki, jeżeli po zakończeniu rojenia się owadów użyjemy na przynętę właśnie jętek. Na taką przynętę biorą praktycznie wszystkie ryby. Jeśli mamy okazję, to chwytamy jętki w czasie rojenia, potem je suszymy i po rozdrobnieniu dodajemy do ciast i mieszanek, którymi zanęcamy ryby lub które stosujemy na przynętę. Nadal skuteczną przynętą pozostają glony nitkowate. Bolenie łowimy na sztuczne muchy. Wygrzewające się bolenie zachodzimy od tyłu. Złowienie tej ryby na wędkę muchową i holowanie jej do brzegu należy do szczytu umiejętności wędkarskich i pozostaje na długie lata niezapomnianym wrażeniem z połowu ryb. Wraz z ochładzaniem się wody coraz aktywniej zaczynają poszukiwać pokarmu liny. Łowimy je bezpośrednio przy brzegu w pobliżu małych łąk podwodnych, bądź nawet pojedynczych kępek przybrzeżnej roślinności błotnej. Najlepszą porą ich łowienia jest wczesny ranek i wieczór. Jako przynęty stosujemy gnojaki i larwy owadów wodnych. W czasie łowienia zanęcamy liny, ale tylko w pobliżu wędki.

Sezon połowowy na zbiornikach zaporowych osiąga w tym czasie szczyt, gdyż biorą w zasadzie wszystkie ryby, z wyjątkiem sumów, przejawiających w tym czasie zmniejszoną aktywność. Starajmy się wypróbować mniej znane i stosowane metody połowu oraz przynęty, jak np. różne rodzaje woblerów, streamery, baki, podnoszenie i opuszczanie przynęty, mormyszki, kulę wodną, nimfy, głębinowy spinning itp. Z kolegami wędkarzami możemy omówić skuteczność tych metod i przynęt.