Kalendarz wędkarski – Tydzień 15 i 16

Kalendarz wędkarski – Tydzień 15.

W następnym tygodniu rozpoczyna się sezon połowów na wodach pstrągowych. Dlatego teraz musimy przeprowadzić ostatni, generalny przegląd sprzętu wędkarskiego. Wypróbowujemy moc żyłek, zwłaszcza przy węzłach, obrotowość krętlików (karabinków), wytrzymałość wiązań much. Kontrolujemy także ostrość haczyków. Niewłaściwe i niepewne elementy sprzętu wyrzucamy, ponieważ niejeden piękny okaz mógłby nam umknąć przez ich złe działanie. Kołowrotki (o ile jeszcze tego nie dokonaliśmy) należy prze-smarować. Sznur muchowy odtłuszczamy, muchy dokładnie przeglądamy i układamy je starannie w przegródkach pudła muchowego lub w portfeliku muchowym.

Kalendarz wędkarski – Tydzień 16.

Dnia 16 kwietnia rozpoczyna się sezon sportowego połowu ryb na wodach pstrągowych. W najbliższych miesiącach wszystkich miłośników łowów pstrągowych oczekuje więc wiele radości i emocji. W sumie jest to bowiem 21 tygodni połowu. Łowimy pstrąga potokowego, pstrąga tęczowego oraz źródlanego. Lipień natomiast w dalszym ciągu podlega ochronie. Pstrągi łowione w tym okresie są zwykle jeszcze wychudłe, zwłaszcza po ostrej i długiej zimie. W czasie połowu ryb, zarówno w wodach pstrągowych, jak i pozostałych, zawsze ostrożnie i natychmiast po złowieniu wypuszczamy z powrotem do wody ryby niewymiarowe. Oznacza to także, że ostrożnie musimy je holować i wyjmować z wody, a następnie pęsetą wyjmować im haczyk z pyska. Jeżeli nie jest to możliwe, musimy pozostawić haczyk w pysku ryby, uciąć żyłkę bezpośrednio przy pyszczku, po czym ostrożnie (nie rzucając!) wypuścić ją do wody. Na wodach intensywnie zarybionych młodym materiałem zarybieniowym pstrąga powinniśmy zasadniczo stępić groty kotwiczek trójramiennych i po prostu łowić na gładkie haczyki. Ułatwia to znacznie wyjmowanie haczyka z pyska ryby (zwłaszcza kilku haczyków) i zmniejsza do minimum ryzyko zranienia niewymiarowej ryby. Ewentualna strata kilku „urwanych” sztuk nie powinna nas zbytnio złościć, gdyż świadomie zdecydowaliśmy zwiększyć ich szanse.

Począwszy od 16 kwietnia w poszczególnych rejonach wód pstrągowych możemy łowić tzw. chwast rybny, o ile w nich występuje. Ryby stanowiące chwast rybny w wodach pstrągowych nie mają okresu ochronnego ani też wymiaru ochronnego. Jeśli złowimy którąkolwiek z nich, w żadnym przypadku nie możemy jej (nawet małej sztuki) z powrotem wypuścić do wody!

Pierwsze wyjście nad wodę pstrągową powinniśmy poświęcić obserwacjom wszelkich zmian, jakie dokonały się od ubiegłego roku oraz wytypowaniu nowych stanowisk i dogodnych łowisk.