Kalendarz wędkarski – Tydzień 3 i 4

Kalendarz wędkarski – Tydzień 3.

Wędkarze, którzy z różnych przyczyn zakończyli sezon wędkarski, powinni sprzęt rybacki oczyścić, wyremontować, dokonać niezbędnych poprawek i uzupełnień osprzętu, wszystko złożyć w jednym dogodnym miejscu. Wszystkie zużyte lub niepotrzebne części wyposażenia należy zlikwidować. Sprzęt wymagający fachowej obsługi i remontu należy zaraz oddać do specjalistycznych punktów usługowych.

Zbliża się czas rocznych zebrań członkowskich; ich terminy notujmy w kalendarzu. W zimie odbywają się także szkolenia, wykłady i kursy. Uczestnicząc w nich, szybko uznamy je za niezbędne wobec stale wzrastającego poziomu techniki wędkarskiej. Siedząc na zebraniu nie zmarnujemy czasu, gdyż w czasie dyskusji dowiemy się wiele nowego i zapoznamy się z cudzymi doświadczeniami.

Kalendarz wędkarski – Tydzień 4.

Staramy się wykorzystać każdy dzień do przechadzki nad wodę. Wydłużający się dzień umożliwia nam przedłużanie spacerów. W tym okresie do łask wracają długie wędziska, umożliwiające dokładne i pewne prowadzanie przynęty za krawędzią tafli lodowej, w cieniu której ukrywają się klenie i inne ryby. Przynętę utrzymujemy nad dnem, a szczytówką wędziska nadajemy jej ruch. Zarzucamy ją najwyżej dziesięć razy; jeśli ryba nie weźmie, przenosimy się na stanowisko o kilka kroków dalej. Można nieco podnęcać w czasie połowu. W ogólnym wykształceniu i wyszkoleniu wędkarzy szczególnie ważna jest znajomość najważniejszych przepisów prawnych dotyczących rybactwa oraz aktów wykonawczych Związku Wędkarskiego.