Rekordy wędkarsakie

Problematyczne rekordy w Gelbe Riff.

Hanstholm – sezon 1995 w łowisku Gelbe Riff u północnych wybrzeży Jutlandii rozpoczął się dwoma znaczącymi wydarzeniami. Ustanowiono dwa nowe duńskie rekordy w rdzawcu i molwie. Pojawił się jednak problem… Duńczycy mają teraz twardy orzech do zgryzienia. Z informacji otrzymanych z biura turystycznego w Hanstholm wynika, że za duński rekord mogą być uznane tylko ryby złowione przez duńskich wędkarzy. Nie zmienia to jednak postaci rzeczy, że zarówno rdzawiec o masie 8,6 kg złowiony przez Gerda Luttike z Hamburga oraz molwa o masie 23,1 kg złowiona przez Wolfganga Polemza z Gluckstadtu są największymi przedstawicielami swojego gatunku, jakie do tej pory złowiono w Danii. Dla porównania oficjalny duński rekord w rdzawcu wynosi „tylko” 8,4 kg, natomiast w molwie 21,4 kg. Ten ostatni rekord został nieoficjalnie pobity już w zeszłym roku przez pewnego Australijczyka, który w duńskich wodach złowił molwę o masie 24.5 kg. Tegoroczną molwę złowiono 10 maja z pokładu ms „Thailana”, natomiast rdzawca złowiono 1 maja z m/s „Trille”.
Obydwa kutry wypłynęły na Gelbe Riff z portu w Hanstholm. Bliższe informacje: Hanstholm Touristbureau, Bytorvet 2. DK – 7730 Hanstholm, tel. 00 45-97 96 12 19.

W 1992 r. zarybienie, w 1995 nowy rekord.

Bornholm – w Danii ustanowiono nowy rekord w łososiu. Łosoś numer jeden miał 1,11 m długości i masę 17,45 kg. Złowiono go na trolling u wybrzeży Bornholmu na błystkę Northern King.
Oto krótka relacja szczęśliwego łowcy Swena Sparholca. Czwartego maja łowiliśmy w odległości około 3 mil morskich od Bornholmu. Pogoda była bardzo ładna, morze miało w tym miejscu 28-30 m głębokości. Nagle żyłka 0,36 mm zaczęła mi błyskawicznie uciekać z kołowrotka. Ryba wzięła na błystkę ciągniętą pod powierzchnią. W tym momencie nad wodą po raz pierwszy pokazała się potężna płetwa ogonowa szalejącego łososia.
Po długim i emocjonującym holu ryba znalazła się w końcu w łodzi. Po wyjęciu z podbieraka i zważeniu wielka radość – nowy duński rekord! A teraz najciekawsze: na podstawie badań łusek stwierdzono, że łosoś ten pochodzi z zarybienia (młodymi osobnikami) przeprowadzonego w 1992 roku prawdopodobnie w szwedzkiej rzece Morrum, z której spłynął do morza. W ciągu trzech lat łosoś ten przyrósł o ponad 17 kg!

Żarłacz błękitny na urodziny

Algarve – 70-letni Fin Keijo Akkanen z Helsinek otrzymał wspaniały prezent urodzinowy. Jego syn zafundował mu wędkarską wycieczkę wzdłuż wybrzeża portugalskiej krainy Algarve. Senior Akkanen złowił tam rybę swojego życia. Był to żarłacz błękitny o długości 3,07 m i masie 217,5 kg. Hol ryby trwał ponad dwie godziny.

„Brylanty” dla wędkarzy

Austria – w Austrii najlepsi wędkarze otrzymają w nagrodę brylantowe szpilki. Sieć hoteli „Fischwasser Ósterreich” zapoczątkowała w roku 1995 wędkarskie współzawodnictwo. Każdy gość wędkujący w wodach należących do grupy hoteli może po zważeniu złowionej przez siebie ryby wypełnić odpowiedni formularz i zgłosić ją do konkursu. Zgłaszać można wszystkie gatunki ryb, od pstrąga do karpia. Pod koniec roku specjalnie powołana komisja wyłoni rekordzistów i wręczy „brylanty” za złowienie największej ryby drapieżnej, spokojnego żeru oraz najlepszemu muszkarzowi.

Gorące flądry

Sztokholm – północne gatunki ryb potrafią bez problemu żyć nawet w wodzie o minusowej temperaturze. Mistrzami przeżycia są na przykład arktyczne flądry. Za naturalną ochronę przed niskimi temperaturami odpowiedzialny jest specjalny gen. Szwedzcy uczeni wyizolowali ten gen i wszczepili go do kodu genetycznego tamtejszych osik. Mają nadzieję, że dzięki temu drzewa te staną się bardziej odporne na długotrwałe okresy mrozu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *