Rekordy wędkarsakie

Problematyczne rekordy w Gelbe Riff.

Hanstholm – sezon 1995 w łowisku Gelbe Riff u północnych wybrzeży Jutlandii rozpoczął się dwoma znaczącymi wydarzeniami. Ustanowiono dwa nowe duńskie rekordy w rdzawcu i molwie. Pojawił się jednak problem… Duńczycy mają teraz twardy orzech do zgryzienia. Z informacji otrzymanych z biura turystycznego w Hanstholm wynika, że za duński rekord mogą być uznane tylko ryby złowione przez duńskich wędkarzy. Nie zmienia to jednak postaci rzeczy, że zarówno rdzawiec o masie 8,6 kg złowiony przez Gerda Luttike z Hamburga oraz molwa o masie 23,1 kg złowiona przez Wolfganga Polemza z Gluckstadtu są największymi przedstawicielami swojego gatunku, jakie do tej pory złowiono w Danii. Dla porównania oficjalny duński rekord w rdzawcu wynosi „tylko” 8,4 kg, natomiast w molwie 21,4 kg. Ten ostatni rekord został nieoficjalnie pobity już w zeszłym roku przez pewnego Australijczyka, który w duńskich wodach złowił molwę o masie 24.5 kg. Tegoroczną molwę złowiono 10 maja z pokładu ms „Thailana”, natomiast rdzawca złowiono 1 maja z m/s „Trille”.
Obydwa kutry wypłynęły na Gelbe Riff z portu w Hanstholm. Bliższe informacje: Hanstholm Touristbureau, Bytorvet 2. DK – 7730 Hanstholm, tel. 00 45-97 96 12 19.

W 1992 r. zarybienie, w 1995 nowy rekord.

Bornholm – w Danii ustanowiono nowy rekord w łososiu. Łosoś numer jeden miał 1,11 m długości i masę 17,45 kg. Złowiono go na trolling u wybrzeży Bornholmu na błystkę Northern King.
Oto krótka relacja szczęśliwego łowcy Swena Sparholca. Czwartego maja łowiliśmy w odległości około 3 mil morskich od Bornholmu. Pogoda była bardzo ładna, morze miało w tym miejscu 28-30 m głębokości. Nagle żyłka 0,36 mm zaczęła mi błyskawicznie uciekać z kołowrotka. Ryba wzięła na błystkę ciągniętą pod powierzchnią. W tym momencie nad wodą po raz pierwszy pokazała się potężna płetwa ogonowa szalejącego łososia.
Po długim i emocjonującym holu ryba znalazła się w końcu w łodzi. Po wyjęciu z podbieraka i zważeniu wielka radość – nowy duński rekord! A teraz najciekawsze: na podstawie badań łusek stwierdzono, że łosoś ten pochodzi z zarybienia (młodymi osobnikami) przeprowadzonego w 1992 roku prawdopodobnie w szwedzkiej rzece Morrum, z której spłynął do morza. W ciągu trzech lat łosoś ten przyrósł o ponad 17 kg!

Żarłacz błękitny na urodziny

Algarve – 70-letni Fin Keijo Akkanen z Helsinek otrzymał wspaniały prezent urodzinowy. Jego syn zafundował mu wędkarską wycieczkę wzdłuż wybrzeża portugalskiej krainy Algarve. Senior Akkanen złowił tam rybę swojego życia. Był to żarłacz błękitny o długości 3,07 m i masie 217,5 kg. Hol ryby trwał ponad dwie godziny.

„Brylanty” dla wędkarzy

Austria – w Austrii najlepsi wędkarze otrzymają w nagrodę brylantowe szpilki. Sieć hoteli „Fischwasser Ósterreich” zapoczątkowała w roku 1995 wędkarskie współzawodnictwo. Każdy gość wędkujący w wodach należących do grupy hoteli może po zważeniu złowionej przez siebie ryby wypełnić odpowiedni formularz i zgłosić ją do konkursu. Zgłaszać można wszystkie gatunki ryb, od pstrąga do karpia. Pod koniec roku specjalnie powołana komisja wyłoni rekordzistów i wręczy „brylanty” za złowienie największej ryby drapieżnej, spokojnego żeru oraz najlepszemu muszkarzowi.

Gorące flądry

Sztokholm – północne gatunki ryb potrafią bez problemu żyć nawet w wodzie o minusowej temperaturze. Mistrzami przeżycia są na przykład arktyczne flądry. Za naturalną ochronę przed niskimi temperaturami odpowiedzialny jest specjalny gen. Szwedzcy uczeni wyizolowali ten gen i wszczepili go do kodu genetycznego tamtejszych osik. Mają nadzieję, że dzięki temu drzewa te staną się bardziej odporne na długotrwałe okresy mrozu.